under-construction | 0188_Zahálka

0188_Zahálka

Název: Zahálka – objekt G
Autor: under-construction architects, Ing. arch. Erika Vašutová, Ing. arch. Vladimír Vašut
Spolupráce: MgA. Viktor Vlach, MgA. Tereza Vojtěšková, Ing. arch. Anna Marie Černá, Laura Lopez Gabaldon, Laura Adamson, Audrey Requillart
Adresa: Mezi Vodami 35, 143 00 Praha 12 – Modřany
Projekt: 2017 – 2018
Realizace: 2019 – 2021
Počet bytů: 131
Počet nadzemních podlaží: 14
Hrubá podlažní plocha: 10.100 m2

Na základě úspěchu ve vyzvané soutěži, jsme navrhli objekt první etapy bytového komplexu Zahálka. Druhý dům pochází od Slovinského ateliéru Bevk Perovic arhitekti, kteří jsou také autoři urbanistického řešení. Společnou podnož tvoří garáže, které jsou na povrchu doplněny a propojeny zahradními úpravami od ateliéru Flera.
Vznikl tak zajímavý architektonicky dialog dvou autorských týmů. Každý z domů má svůj jasný rukopis, přesto hovoří podobným architektonickým jazykem. Vzájemně se příjemně doplňují. Jsou vůči sobě kvůli výhledům a lepšímu prosvětlení natočeny, mají rozdílnou výšku, barevnost i materiály, působí spolu ale harmonicky.
Vzhledem k atraktivní lokalitě pražských Modřan v blízkosti Vltavy, parků, golfového hřiště, cyklistických a inline stezek jsme naši čtrnáctipatrovou věž zahalili do pláště průběžných balkónů. Každý pokoj všech 131 bytů pak disponuje přímým výstupem na venkovní průběžný balkón s krásnými dálkovými výhledy do přírody. Zároveň využíváme optického zvětšení vnitřních pokojů, rozšíření obytné plochy s maximálním kontaktem s exteriérem.
Balkóny doplňujeme vkládáním multifunkčních boxů, jejichž sešikmení vychází z umožnění co největšího proslunění bytů. Mimo to vytváří soukromí pro jednotlivé byty a v neposlední řadě zajistí prostor pro uložení venkovního nábytku, jízdních kol, nebo sportovních věcí. Představovali jsme si využití i jako dětské pískoviště, nebo venkovní sauna, nicméně to je již na každém majiteli.
Důraz jsme kladli na co nejjednodušší údržbu, kvalitní provedení, velkorysé vstupní prostory, funkční nadčasovost, promyšlené dispozice. Dotažené venkovní prostředí, pocit domova již při příchodu domů a ne až za vstupními dveřmi bytů.
Věříme, že se zde všem obyvatelům Zahálky bude nejen krásně zahálet.