under-construction | 0180_Mladší brácha v Mníšku

0180_Mladší brácha v Mníšku

Mladší brácha v Mníšku

Autor under-construction architects, Ing. arch. Vladimír Vašut, Ing. arch. Erika Vašutová
Spolupráce Ing. arch. Anna Marie Černá, Ing. arch. Barbora Šoukalová
Adresa Mníšek pod Brdy
Projekt 2016 – 2017
Realizace 2018 – 2020
Plocha pozemku 1079 m2
Zastavěná plocha 118 m2
Užitná plocha 232 m2

Na základě realizace domu v Mníšku pod Brdy (https://www.archiweb.cz/b/rodinny-dum-v-mnisku-pod-brdy) nás oslovili noví klienti. Manželský pár, který se po letech v zahraničí vracel domů, aby jejich dvě děti začaly chodit do první třídy v Česku. Koupili si pozemek, také v Mníšku – a hned vedle naší zmíněné realizace!
Byli jsme tedy postaveni před staro-nové zadání. Totožný pozemek, stejná romantická zeď, mladý manželský pár, dvě děti, podobný rozpočet. Naše výhody – znali jsme lokalitu, na stavebním úřadě jsme si už rovnou střechu vyargumentovali, znali jsme sousedy. Dostavil se ale pocit, který byl pro nás nový. Obava, respektive výzva, abychom nekopírovali sami sebe. Postavili jsme přece vedle dům podle našeho nejlepšího vědomí. Má být sousední dům stejný? Nemůžeme přece popřít sami sebe!
Každému klientovi šijeme šaty na míru. Každý investor, každá rodina je jiná, proto i každý dům musí být individuální. Pustili jsme se do tohoto dobrodružství. Nechali jsme se co nejvíce ovlivnit novým klientem a jeho rodinou. Snažili jsme se, tak jako vždy, vcítit do jejich vnímání života, absorbovat jejich požadavky, přání i pocity… a vznikl jejich dům.
Oproti svému bráchovi se vstupuje do horního podlaží, kde je i příjezd a garáž. Ve vstupním podlaží se nachází dva pokoje. Nyní slouží jako ložnice rodičů a pracovna. Až děti vyrostou, budou to jejich pokoje. O podlaží níže se do jižní zahrady otvírá velká obytná místnost, ke které jsou přičleněny dva pokojíky pro děti, v budoucnu naopak ložnice rodičů a pracovna.
Jsme rádi, že výrazově si jsou bráchové podobní, jeden dům nezapře druhý. Nicméně každý z nich v sobě nese výraznou stopu své rodiny. A proto je každý vlastně úplně jiný.

Jsme rádi za tuto výjimečnou výzvu a těšíme se na další.

… a tu krásnou zeď jsme samozřejmě zachovali i u druhého návrhu!