under-construction | 0011_Byt Běžecká

0011_Byt Běžecká

Byt Běžecká

Autor: under-construction architects, Erika Vašutová

Adresa: Běžecká, Praha 6

Projekt: 2006, 2011

Realizace: 2006, 2012

Užitná plocha: 86m2

Byt v novostavbě bytového domu nedaleko parku Ladronka skýtá téměř kvalitu rodinného domu s terasou a vlastním výběhem na trávu. Původní dispozice 4+kk byla přeměněna na 3+kk s ohledem na co největší kontakt denní části se zelení a západním světlem. Veliká prosklení dvou původních místností – obývacího pokoje a ložnice – dala základ novému řešení. Byla odstraněna příčka a tak vznikl velkorysý prostor na celou šířku částečně kryté terasy. Ta je výškově nad komunikací a její porostlý gabiónový plot tvoří úplnou vizuální bariéru. Atmosféra odpolední siesty na zahradě, či večerního grilování je tedy dokonalá.

Otevřený obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a pracovnou odráží smýšlení mladého aktivního manažera, který tráví prací doma významnou část dne. K pracovní části je přimknuta odpočinková zóna s prosklenou knihovnou, která se dle potřeby změní na příležitostný pokoj pro hosty. Noční část bytu je orientována na východ a netradičně sousedí s otevřenou pavlačí obsluhující už však jen dva byty.

Byt je koncipován jako co nejvíce otevřený a vzdušný, pouze s vloženou “dřevěnou kostkou“ sociálního a technického zázemí. Dle potřeby je možné denní a noční části oddělit posuvnými dveřmi. Přestože byt disponuje pouze 86 m2, působí prostorně a poskytuje uživatelům každodenní pocit kontaktu s přírodou.